AA pytania i odpowiedzi

Czym jest alkoholizm? 

Określenie, przyjęte także przez AA, mówi, że alkoholizm jest postępującą chorobą, z której nie można się wyleczyć, ale którą można powstrzymać. Głównym objawem jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu i ciągła potrzeba oraz pragnienie picia. W AA mówimy, że jest to połączenie alergii na alkohol z psychiczną obsesją picia, której nie można przezwyciężyć silą woli, bez względu na konsekwencje. 

Czy jestem alkoholikiem/alkoholiczką?

Jeśli często wypijasz więcej niż zamierzałeś/łaś lub chciałeś/łaś, jeśli z powodu alkoholu wpadasz w kłopoty, jeśli miewasz podczas picia zaniki pamięci – to być może jesteś alkoholikiem. Nikt w AA nie postawi ci diagnozy, czy jesteś uzależniony czy nie. Tylko ten, kto pije, jest w stanie powiedzieć, czy alkohol stał się dla niego problemem nie do opanowania. 

Jak mam znaleźć mityng?

Spotkania AA odbywają się w całej Polsce. Adresy mityngów znajdziesz na tej stronie internetowej. Możesz też do nas zadzwonić tel. +48 22 828 04 94, infolinia 801 033 242 albo napisać na adres: e-mail:aa@aa.org.pl – podamy Ci adresy mityngów w twojej okolicy.

Co to jest mityng zamknięty i otwarty?

Spotkania zamknięte AA przeznaczone są dla wszystkich, którzy mają problem z piciem. Osoba dotknięta alkoholizmem wie, że spotka tylko osoby, które są lub były w takiej samej sytuacji jak ona. Ma zapewnioną anonimowość i poufność. Mityngi zamknięte są z zasady zarezerwowane dla alkoholików. 

Spotkania otwarte to takie, na które może przyjść każdy – zarówno alkoholik, jak i niealkoholik.  Zapraszamy na nie także tych, którzy chcą nas lepiej poznać. Niezależnie od tego, czy są bezpośrednio lub pośrednio dotknięci chorobą alkoholową: rodziny i znajomych, studentów czy profesjonalistów. Jedyny wymóg to zachowanie anonimowości osób oraz zdarzeń zasłyszanych podczas mityngu. Rodzaje mityngów zawsze są oznaczone w spisie.

Czy muszę wybrać mityng otwarty, kiedy przychodzę po raz pierwszy?

Nie. Jeśli masz problem z piciem, możesz uczestniczyć we wszystkich mityngach, zarówno zamkniętych, jak i otwartych.

Czy przyjście na mityng do czegoś mnie zoobowiązuje?

Nie. W AA nie prowadzimy rejestru członków ani list obecności. Nie musisz ujawniać o sobie żadnych danych. Jeśli nie zechcesz do nas wrócić, po prostu się więcej nie pokażesz – nikt nie będzie cię nagabywał.

Czy pobierana jest jakaś opłata? 

Dostęp do spotkań Anonimowych Alkoholików jest całkowicie bezpłatny. Wspólnota AA to samofinansujące się bractwo i jest całkowicie samowystarczalne. Na każdym mityngu  jest  „kapelusz”, do którego każdy, jeśli chce, wrzuca datek według swojego uznania i możliwości. Darowizna jest dobrowolna i anonimowa.

Czy trzeba być trzeźwym, żeby uczestniczyć w mityngu?

Jedynym warunkiem uczestnictwa w mityngach AA jest „chęć zaprzestania picia”. Z naszego doświadczenia wynika, że czasami potrzeba wielu spotkań, aby to pragnienie stało się rzeczywistością. Nasze grupy są otwarte i przyjazne dla wszystkich, którzy chcą osiągnąć abstynencję.

Czy AA jest wspólnotą religijną? 

Nie. I nie jest też powiązana z żadną sektą, wyznaniem czy kościołem. Niezależnie od tego, czy jesteś wierzący, czy jesteś agnostykiem albo ateistą – każdy, kto ma problem z alkoholem, ma swoje miejsce w AA.

Ale w AA dużo mówi się o Bogu?

Nasz sposób na powrót do zdrowia ma wymiar duchowy. Oparty jest na tolerancji, wolności osobistej, wzajemnej pomocy i braku jakichkolwiek podziałów. Każda osoba może z niego korzystać. Pojęcie  „Bóg”, które jest częścią Programu Anonimowych Alkoholików pozwala na osobistą koncepcję boga. Przywołujemy siłę większą od nas samych, która towarzyszy nam na drodze do wyzdrowienia. Dla jednych to siła grupy AA, dla innych Bóg, przewodnik duchowy, siła wewnętrzna lub jakakolwiek inna.

Jak często trzeba przychodzić na mityng?

Niektórzy chodzą na mityngi przynajmniej raz na tydzień, inni niemal codziennie, a jeszcze inni – raz na jakiś czas. Uczestnicy AA nie muszą przychodzić na określoną ilość spotkań, to zależy od ich potrzeb I chęci. Większość grup AA spotyka się raz w tygodniu.

Nowicjuszy zachęcamy do częstego chodzenia na mityngi, ponieważ jest to szczególnie ważne dla zachowania trzeźwości w okresie pierwszych tygodni i miesięcy. Spotykając się z innymi ludźmi z AA, rozmawiając i słuchając tego, co mówią, mogą też lepiej zrozumieć Program AA. I przekonać się, co ten Program może im dać. 

A jeśli spotkam na mityngu kogoś znajomego?

Boisz się, że spotkasz znajomego, sąsiada, a może kogoś z pracy? Możesz być pewien, że wszyscy są tu z tego samego powodu, co Ty – aby rozwiązać swój problem z piciem. Nikt nie powinien ujawnić twojej tożsamości lub zwierzeń ludziom spoza Wspólnoty. Na mityngach AA każdy też zachowuje taki stopień anonimowości, jaki mu odpowiada. Niezależnie od tego, fakt przynależności do AA nie może być ujawniony przez nikogo, poza tobą samym. Między innymi dlatego nazywamy siebie Anonimowymi Alkoholikami.

Czym jest sponsorowanie? 

Rozpoczynając naukę “życia na trzeźwo” często potrzebujemy stałego i bliskiego wsparcia. Sponsorowanie polega na tym, że alkoholik, który w programie zdrowienia osiągnął już pewien postęp, dzieli się swoim doświadczeniem – w sposób stały – z innym alkoholikiem, który usiłuje osiągnąć lub utrzymać trzeźwość. Każdy może poprosić innego członka AA, któremu ufa i może z nim swobodnie rozmawiać, aby został jego sponsorem/sponsorką. 

Nie jestem “tylko” alkoholikiem. Czy AA jest dla mnie?

Jedynym warunkiem przynależności do Anonimowych Alkoholików jest „pragnienie zaprzestania picia”. Nasz sposób zdrowienia opiera się na identyfikacji i dzieleniu się doświadczeniem: jesteśmy alkoholikami i tylko o tym możemy świadczyć. Jeśli jesteś osobą pijącą i alkohol stanowi problem w twoim życiu, zapraszamy Cię na nasze spotkania.

Jeśli Twój problem z uzależnieniem leży gdzie indziej (inne substancje lub zachowania), istnieją stowarzyszenia, często oparte na modelu AA, które mogą Ci pomóc. 

Jednakże – jak wszyscy inni – jesteś mile widziany na mityngach otwartych. 

Czy mogę być zbyt młody lub za stary na AA?

Alkoholizm może dotknąć każdego i w każdym wieku. Nie ma znaczenia, jak długo pijesz, co pijesz i ile pijesz – istotne jest to, jak alkohol na Ciebie wpływa i jakie szkody związane z piciem widzisz w swoim życiu. Nigdy nie jest za wcześnie ani zbyt późno, aby zająć się swoim zdrowieniem. 

Myślisz, że jesteś inny?

Wszyscy jesteśmy „inni”. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi. Ale wszyscy jesteśmy też alkoholikami, którzy trzeźwieją razem w AA. W tym jesteśmy bardziej tacy sami niż różni. Wierzymy, że alkoholizm jest chorobą, która nie zważa na wiek, płeć, wyznanie, rasę, wykształcenie, zawód czy majątek. Nasze doświadczenie pokazuje, że każdy może stać się alkoholikiem. I dla każdego, kto chce przestać pić, jest miejsce w AA.