Czy AA jest dla Ciebie

Tylko Ty możesz o tym zdecydować. My wszyscy, którzy jesteśmy we Wspólnocie AA, zadawaliśmy sobie to pytanie. Ocena należy wyłącznie do Ciebie, ale jeśli niepokoi Cię twoje picie, poszukaj pomocy. Wspólnota Anonimowych Alkoholików może Ci pomóc. 

Poniżej znajdziesz pytania, na które my staraliśmy się odpowiedzieć szczerze i uczciwie. Spróbuj odpowiedzieć na te same pytania, pamiętając, że to nie wstyd przyznać się do problemu.  

 • Czy kiedykolwiek próbowałeś nie pić przez pewnien czas – tydzień i dłużej – ale wytrzymałeś tylko parę dni?
 • Czy chciałbyś, żeby ludzie przestali interesować się twoim piciem?
 • Czy zmieniałeś rodzaje alkoholu w nadziei, że nie będziesz się upijać?
 • Czy w ciągu ostatniego roku musiałeś kiedykolwiek napić się rano, żeby móc jakoś funkcjonować?
 • Zazdrościsz ludziom, którzy mogą pić bez ponoszenia konsekwencji? 
 • Czy miałeś problemy związane z nadmiernym piciem w ciągu ostatniego roku?
 • Czy z powodu picia masz problemy w domu?
 • Czy zdarza ci się pić na imprezach „poza kolejką”?
 • Czy mówisz sobie, że w każdej chwili możesz przestać pić, mimo tego że upijasz się, kiedy tego nie chcesz?
 • Czy kiedykolwiek z powodu picia nie byłeś w pracy lub szkole?
 • Czy zdarzają Ci się „urwane filmy” po alkoholu?
 • Czy wydaje ci się, że twoje życie byłoby lepsze, gdybyś nie pił?

Twój wynik

Jeśli odpowiedziałeś TAK cztery lub więcej razy, prawdopodobnie masz problem z piciem. Co nam daje prawo do takich przypuszczeń? Po prostu fakt, że tysiące członków AA na całym świecie miało podobne doświadczenia. To czy AA może Ci pomóc – zależy od Ciebie. Jeśli odpowiedź brzmi TAK, z radością pokażemy Ci, jak przestaliśmy pić i zaczęliśmy cieszyć się pełnią życia.

Jest rozwiązanie

Nam też trudno było przyznać, że alkohol zaczął rządzić naszym życiem. Nie mogliśmy znieść świadomości, że nie możemy już pić “normalnie”. Ale usłyszeliśmy wtedy, że alkoholizm to choroba, która charakteryzuje się właśnie utratą zdolności do kontrolowania picia. Postanowiliśmy spróbować programu zdrowienia oferowanego przez Anonimowych Alkoholików. Spotkaliśmy we Wspólnocie ludzi, którzy wcześniej, tak jak my, cierpieli z powodu poczucia winy, samotności i rozpaczy – wynikających z choroby alkoholowej. I przekonaliśmy się, że tym ludziom udaje się żyć szczęśliwie bez alkoholu. Dzięki pomocy i wsparciu, jakie znaleźli w AA.

Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc

Chętnie powitamy Cię na jednym z naszych spotkań, które prawdopodobnie odbywają się w Twojej okolicy. Możesz tam przyjść kiedy tylko zechesz, bez umawiania, bez rejestracji i bez szczególnego przygotowania z Twojej strony. Adresy mityngów znajdziesz na www.aa.org.pl 

Możesz również do nas wysłać e-mail: aa@aa.org.pl (aby dowiedzieć się więcej) albo zadzwonić do naszego biura: tel. +48 22 828 04 94, infolinia 801 033 242. Osoba, która ci odpowie, jest członkiem Wspólnoty AA i wie, jak możemy Ci pomóc. Może też skontaktować Cię z innymi członkami AA, którzy będą Ci towarzyszyć w pierwszych krokach.